Vnější účinky aloe vera

Za domovinu rostliny aloe je nejčastěji považována severní Afrika. Již ve starověku však byly účinky aloe vera využívány mnoha civilizacemi. Staří Egypťané ji znali a měli ve velké oblibě. Královny jako Kleopatra či Nefertiti a samozřejmě i mnohé další egyptské ženy si s její pomocí zachovávali mladou a krásnou pleť a aloe také patřila mezi obligátní dary faraonovi. K léčení popálenin ji užívali američtí indiáni a řecké i římské armády si cenili její hojivé schopnosti také na otevřené rány. Dnes je již známo na 300 druhů aloe a mnoho dalších účinků, které má na lidské zdraví.

Aloe vera se v západní kultuře dočkala renesance teprve nedávno a dnes patří k oblíbené přírodní medicíně v Evropě i Americe. Tradičně ji však využívá lidové lékařství čínské, japonské, ruské, indické či jihoafrické.

Tato rostlina je pěstována také pro komerční využití – a to nejvíce v Austrálii, Keni, Jihoafrické republice, Indii nebo například také na Jamajce. Daří se jí v suchých klimatických podmínkách díky tomu, že zásoby živin uchovává uvnitř svých listů, dorůstá do výšky 60 až 100 cm a je tvořena dlouhými zubatými listy tvarem připomínajícími čepel kopí.

Gel z aloe vera

Za své účinky aloe vera vděčí právě tekutině ukryté uvnitř jejích listů. Ne každý však ví, že listy obsahují dva druhy tekutiny, z nichž každý má jiné vlastnosti a schopnosti.

Při povrchovém naříznutí vytéká zelenožlutá míza, která obsahuje aloin, jenž má silně projímavý účinek. Tato šťáva se sama o sobě prakticky nevyužívá a při zpracování gelů se odděluje, neboť její použití v koncentrované podobě – i coby laxativa – se dnes již nedoporučuje.

Mnohem zajímavější je pro nás šťáva, která se nachází uprostřed listů. Tato rosolovitá míza je tím pravým tekutým zlatem, pro které je aloe vera tak ceněná a oblíbená již po tisíce let. Přípravky z této šťávy se používají vnitřně (pití), ale také zevně – a to k celé řadě účelů.

Účinky aloe vera bychom ve zkratce mohli rozdělit na:

  • protizánětlivé – tlumící otoky, záněty a účinně působící například i na paradentózu;
  • tišící bolest – aloe vera má analgetické (anestetické) účinky;
  • léčivé – patří k nejvýznamnějším účinkům a od počátku se aloe vera používá nejvíce právě na léčení popálenin, ale i otevřených ran;
  • antibakteriální a antivirové, zlepšující imunitu – aloe vera vykazuje všechny tyto účinky na lidský organismus
  • detoxikační – rostlina (resp. gel z aloe vera) je často využívána k detoxikační kúře

A ani tímto výčtem nejsme zdaleka u konce. Dále se dozvíte, jaké jsou nejvýznamnější vnější účinky aloe vera, a možná zjistíte, že tato rostlinka může být nápomocná také vám.

Jak je možné, že jsou účinky aloe vera tak silné?

Aloe vera obsahuje obrovské množství vitamínů, minerálů, živin i dalších účinných látek, které příznivě působí na organismus.

  • Saponiny v aloe vera jsou účinné při detoxikaci, působí antibakteriálně, proti virům, plísním, infekcím i dalším nežádoucím jevům.
  • Antrachinony, jako je výše zmíněný aloin, působí proti bolesti – avšak v čisté podobě jako silné projímadlo.
  • Lignin nemá sám o sobě žádný účinek, ale umožňuje účinným látkám v aloe vera proniknout skrz pokožku a působit i při zevním užívání gelu z listů.
  • Aminokyseliny, nezbytné pro zpracování bílkovin, kterých tělo potřebuje 22, je v aloe vera obsaženo 20, včetně všech 8 esenciálních, které si tělo neumí samo vyrobit.
  • Mastné kyseliny v aloe vera, jako je sisosterol či lupeol, mají mimo jiné protizánětlivý účinek.

Enzymy obsažené v gelu jsou důležitými katalyzátory umocňujícími anestetické i protizánětlivé účinky a mají také pozitivní vliv na trávení.

Aloe vera dále obsahuje většinu vitamínů skupiny B, betakarotén, vitamín C, E či kyselinu listovou. Z minerálů je to pak zejména hořčík, zinek, vápník, draslík, selen či chrom.

Kosmetické účinky aloe vera na pleť, vlasy a nehty

Kosmetické účinky aloe vera jsou známy již od pradávna. Gel můžete používat tak, že budete potírat vlasové kořínky a také jej nanášet na obličej či krk. Odměnou vám bude vyhlazení kůže, vymizení jemných vrásek a aloe vám může pomoci i proti akné. Také zlepšení kvality vlasů, jejich větší pevnost a lest patří k ceněným účinkům rostliny. Pokud máte problémy s lámáním nebo třepením nehtů, i zde vám může gel z aloe prospět.

Chcete se zbavit drobných jizviček a vad pleti? Aloe vera napomáhá hojení a zacelení těchto estetických nedostatků.

Využití aloe vera na pokožku a pleť na obličeji je také žádoucí pro dezinfekční účinky a působení proti plísním.

Gel z aloe vera má výrazné hydratační účinky, což jde pleti velmi k duhu. Pokud zařadíte tento přípravek mezi svou kosmetiku, jistě toho nebudete litovat.

Účinky aloe proti kožním problémům

Aloe vera není jen účinnou kosmetikou. Využít ji můžete také při vážnějších problémech s pletí a kůží. Ať už se jedná o zmíněné akné nebo plísně či o všemožné ekzémy, opary, alergické reakce, bradavice a lupy. Užívají se taky při natržených koutcích úst nebo při poškozeních pokožky způsobených mrazem.

Gely z aloe vera jsou dokonce účinné i při závažných kožních chorobách, jako je lupenka čili psoriáza.

Léčivé účinky aloe na rány a popáleniny

Utrpěli jste zranění nebo popáleniny? Vyzkoušejte hojivé účinky aloe vera, rostliny, která je za tímto účelem používána již odedávna.

Kombinace látek ve šťávě této rostliny vám může pomoci nejen utišit bolest, ale také skutečně urychlit hojení. Kromě toho má aloe vera účinky dezinfekční (působí proti bakteriím, plísním, virům a podobně) a také potlačuje svědění.

Pokud jste skeptičtí a myslíte si, že rostlinný lék nemůže být na skutečnou ránu účinný, pak vězte, že na rány používali aloe vera už i lékaři v armádách starého Říma a její účinky si pochvalovali.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: