Bylinková detoxikace

Zvlášť v podzimním a zimním období, kdy je naše imunita oslabená střídavým počasím a často v těchto měsících chytáme nejrůznější nemoci, je detoxikace organismu nutná. Buď na vznikající problémy budete brát léky nebo jim z velké části předejdete. Jak? Pomocí přírody a bylinek. Prevence bylinkami vám zaručí detoxikaci organismu a velkým procentem vás ochrání proti všudypřítomným virózám.

Proč dát šanci bylinkám

Zde je několik argumentů, které by vás měly přesvědčit i motivovat k založení domácí bylinkové lékárny a nahradit tak mnoho druhů tabletek. Selský rozum říká, že co je z přírody, je přirozenější i účinnější než chemie. Žádný z přírodních léků nebude k našemu tělu tak agresivní, takže pomůže pouze tak, jak je třeba.

Bylinkami se léčili lidé už od pravěku a nedělali by to, kdyby to nefungovalo. Díky tak dlouhé historii léčitelství jsou také vybrané části bylin a jejich směsi dovedeny k dokonalosti. Zároveň je ale nutné podotknout, že akutní stavy a nemoci se bylinkami léčit nedají. Pokud máte týden horečky a čepy v krku, bude návštěva lékaře samozřejmě na místě a nutná. Léčivé bylinky tělu pomáhají pokud je užíváme pravidelně a preventivně. V takovém případě v těle vytvoříme dostatek obraných látek a nemoci si na nás netroufnou.

Na co všechno můžeme bylinky užívat

Rozdělme si to na dvě skupiny, a to na fyzické onemocnění a psychické obtíže. Ke každé skupině náleží trochu jiné příznaky, které je třeba rozlišovat a naordinovat si tak správnou léčbu. Jak je dnes známo, mnoho fyzických potíží je psychosomatických. Někdy se vyplatí hledat problém v hlavě, vyléčit ho a fyzické potíže odezní sami. Ale i k tomu nám pomáhají léčivé byliny.

Psychika

Do této skupiny řadíme špatný spánek, nesoustředěnost, podrážděnost, depresivní stavy apod. Nejznámějším tišitelem je meduňka. Podává se buď jako odvar, čaj nebo v podobě tabletek, které jsou ale přírodní. Jedná se o lisovaný stav. Užívat ji můžeme prakticky v neomezeném množství vždy, když je třeba.

Fyzické potíže

Sem řadíme vše od teploty, problémy s játry, ledvinami, žlučníkem, trávicím ústrojím, dýchacím ústrojím a dalším. Abychom těmto nemocem co nejvíce předcházeli, měli bychom jednou za čas nebo neustále svoje tělo tzv. detoxikovat = zbavovat škodlivých látek. Můžete to přirovnat k propláchnutí trubek nebo technické prohlídce auta. Pokud budete tělo detoxikovat průběžně, je velká šance, že se vám nemoci budou obloukem vyhýbat. Do detoxikace organismu patří hlavně pročištění nejdůležitějších orgánů a složek těla, tedy jater, srdce, žaludku, žlučníku, střev i krve. Níže si popíšeme, jaké bylinky působí příznivě na jaké orgány a také jak je správně připravovat.

Domácí léčba bylinkami

  • Echinacea - v Čechách je známá také jako třapatka. Je to snad nejuniverzálnější bylinka, nejčastěji podávaná ve formě kapek. Příznivě působí na onemocnění dýchacích cest, pro lepší hojení ran nebo při bolestech močového měchýře. Stejně tak je nepostradatelným základem pro zvýšení celkové imunity organismu. Pro detoxikační účinky se smí užívat dle potřeby i preventivně.
  • Rakytník řešetlákový - jeho účinky znali již ve staré Číně. Užívá se proti onemocnění jater, plic nebo při kloubních problémech. Rakytník také velmi blahodárně působí na hojení ran a celkovou regeneraci organismu. Stejně tak příznivě ovlivňuje krevní oběh. Dá se říci, že je jednou ze základních bylin pro celkovou očistu organismu a neměl by doma rozhodně chybět. Setkat se můžeme jak se sirupem, tak s odvarem, likérem, olejem nebo džemem. Ve všech úpravách je docela chutný a účinný. Například u oleje z rakytníku jsou zjištěny silné baktericidní účinky a kromě jiného obsahuje vitamíny A, K a E. Použití je jak vnitřní, tak zevní.
  • Pelyněk pravý - pelyněk se vyznačuje příznivým působením na žlučník. Napomáhá odplavovat nahromaděnou žluč, uvolňuje křeče a protože obsahuje hořčinu, jedná se o posilující prostředek. Z pelyňku se připravuje hlavně čaj, který je oblíbený u lidí s problémy žlučníku. Čaj se připravuje z nati spařením. Další možností je domácí tinktura, která se pak podává pro větší chuť k jídlu.
  • Červená řepa - jedná se o známou zeleninu. Pokud ji chcete používat pro léčbu, nejlepší z řepy je koncentrovaná šťáva. Pije se každý den sklenice po několik týdnů. Účinky řepy spočívají v obsahu látky betain, která umí napomáhat regeneraci jater a zároveň je detoxikuje. Játra jsou motor celého těla, filtr, přes který prochází všechny škodliviny, proto je velmi důležité je neustále pročišťovat.
  • Slanobýl chlumní - domovem této bylinky je Rusko, Mongolsko a Čína. Mezi její hlavní přednosti patří schopnost detoxikovat játra, obnovuje jejich buňky a tím pádem snižuje hodnoty jaterních testů. Skvěle se hodí pro lidi trpící mononukleózou a zvýšenou hladinou bilirubinu. Příznivě také ovlivňuje metabolismus tuků i cukrů.
  • Heřmánek - jedná se o velmi známou bylinku, která pomáhá proti mnoha obtížím. Tak například působí výrazně protizánětlivě, upravuje střevní flóru, proto se doporučuje kombinovat při léčbě antibiotiky. Dále pomáhá proti žaludečním vředům. Heřmánek obsahuje látku chamazulen, která napomáhá hojení. Pozor! Nadužívání heřmánku může způsobit nervozitu a zánět spojivek. Pití čaje z této bylinky tedy omezujte pouze na dobu nutnou k vyléčení. Rozhodně ho nezařazujte mezi celoroční čaje.
  • Meduňka - mezi hlavní schopnosti této bylinky patří uklidňující efekt. Meduňka nemá prakticky žádné vedlejší účinky. Používat ji můžeme také ve formě kapek na čichání, které působí příznivě na náš limbický systém. Účinky se meduňce vyrovná také citronela, ze které se vyrábí obdoba meduňkových kapek s názvem karmelitské kapky. Meduňku užívají hlavně lidé, kterým často přechází psychické potíže na fyzické nemoci.
  • Máta peprná - odstraňuje momentální žaludeční nevolnosti, tlumí bolesti, uklidňuje a uvolňuje křeče. Spolu s heřmánkem a meduňkou sdílí důležitou vlastnost, a to že působí prakticky okamžitě. Můžete ji směle použít na akutní stavy. Jelikož máta obsahuje mentol, znecitlivuje žaludeční sliznice a tlumí zažívací obtíže. Také má desinfekční účinky. Je tedy dobré brát ji preventivně pravidelně. Předejdete množení bakterií v žaludku.
  • Kopřiva a špenát - pro začátek se zmíním o mylné domněnce týkající se obsahu železa ve špenátu. Špenát, jak bylo zjištěno, obsahuje stejné množství železa, jako jiná zelenina. Kopřiva i špenát ale obsahují látku sekretin, která velmi blahodárně působí na slinivku břišní. Aktivuje její funkce. Tyto bylinky podáváme jako šťávu vymačkanou z listů nebo jako čaj (spařením listů), který se ale připravuje hlavně z kopřiv.
  • Lišejník islandský - jedná se o léčivou bylinku, která se užívá na bolesti žaludku, střev, proti bolestem močového měchýře. Uklidňuje sliznice tak, že je pokrývá ochrannou vrstvou. Podává se odvar z lišejníku.
  • Třezalka tečkovaná - u nás již velmi známá léčivá bylinka, která působí antidepresivně, proti bolestem a detoxikačně. Pozor! Třezalka také zvyšuje citlivost pokožky na ultrafialové záření. Proto při užívání této bylinky chraňte hlavně děti před slunečním zářením. Třezalka se podává jako čaj nebo ve formě hotových kapek.
  • Hloh ostrotrnný - léčí hlavně srdeční obtíže, jako je srdeční slabost nebo správné prokrvování věnčitých cév. Jelikož se jedná o velmi zásadní léčivé účinky, hloh je častou součástí bylinných směsí. Samotný se pije jako čaj a odvar, který je třeba nechat dlouho vylouhovat. Déle než je běžné, tedy cca dvacet minut. Zajímavostí je, že přislazením takového čaje medem ještě více zvyšujeme jeho účinnost. Hloh je také dobré užívat u žen při menopauze nebo u lidí s velmi stresujícím povoláním. Jelikož hloh působí blahodárně na srdce, někdy jeho užívání doporučuje i klasická medicína jako doplněk k jiným medikamentům.
  • Jmelí bílé - u jmelí mluvíme o podpůrném účinku na srdce a správný krevní oběh. Samotné užívání jmelí se projevuje až po delší době. Neřadíme ho tedy mezi bylinky, které působí okamžitě na akutní problémy. Detoxikační účinky jmelí spočívají právě v jeho schopnosti podpořit krevní oběh a snižovat vysoký tlak. Důležité je při přípravě čajů použít celou rostlinku a neoddělovat jednotlivé části, jelikož příznivé účinky má pouze, jsou-li vylouhovány jako celek. Obecně se užívá jednou ročně v šestitýdenní kůře.
  • Jitrocel kopinatý - kromě toho, že roste volně na loukách a někdy je považován za plevel, má velmi silné detoxikační účinky. Jitrocel čistí celkově krev, proto se doporučuje užívat ho celoročně. Můžeme ho užívat ve formě sirupu nebo čaje. Doporučuje se sirup, jelikož je více koncentrovaný.
  • Mateřídouška - kromě slávy této léčivé bylinky díky básni od Erbena je jednou z nejlepších bylinek na celoroční užívání prakticky proti všemu. Nejčastěji se pije jako čaj a smí se užívat každý den. Doporučuje se užívat vždy ráno, jelikož zmírňuje jak kašel, tak nevolnost a napomáhá koncentraci. Také mírní astma, posiluje chuť k jídlu, uvolňuje křeče a má desinfekční účinky. Jednoduše pijte mateřídoušku a budete se celý den cítit „fit“. Pozor! Přeci jen je zde jedno varování, mateřídouška se nedoporučuje užívat lidem s onemocněním štítné žlázy.

Spousty léčivých bylinek si můžete natrhat podle atlasu sami na loukách. Dbejte však na to, aby tam, kde se rozhodnete bylinky trhat, nebylo riziko přílišného znečištění (park u paneláku se opravdu nehodí). Doma bylinky usušte nebo podle návodu rozřežte, vylouhujte apod. Pokud léčivé rostlinky správně a podle návodů upravíte, vydrží doma po celý rok. Při jejich pravidelném užívání detoxikujete organismus a vyhnete se nemocem. Domácí bylinná lékárna je dnes začínajícím trendem a rozhodně se vyplatí to vyzkoušet. Pokud se na sbírání bylinek necítíte, existují i renomované obchody, kde vám je naváží, případně rovnou namíchají léčivé směsi. Nedílnou součástí detoxikace organismu je samozřejmě také dodržování pitného režimu. Čím více budete tělo proplachovat čistou tekutinou, tím lépe a déle vám bude sloužit.

Ke správnému určení bylinek poslouží Herbář rostlin.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: