Vnitřní účinky aloe vera

Aloe vera neboli z latiny aloe pravá je léčivá rostlina, kterou lidstvo využívá skoro odnepaměti. Dorůstá do výšky až jednoho metru a její dlouhé špičaté listy trčící ze země do všech stran vypadají jako zelené plameny ohně.

Aloe vera se daří v suchých klimatech – a ač není její původ zcela znám, předpokládá se, že by mohla pocházet z oblasti severní Afriky, potažmo Kanárských ostrovů.

Jaké jsou tedy účinky aloe vera, a co zapříčinilo, že je tato rostlina tolik oblíbená již několik tisíciletí?

Krátký pohled do historie aloe vera

Vystopovat společnou historii aloe vera a lidského rodu je velmi obtížné, avšak většina teorií se dnes shoduje, že lidstvo znalo účinky aloe vera, a využívalo je, již minimálně před 6000 lety. První zmínky o ní pocházejí již ze starého Sumeru. Mnohem většího významu jsou však důkazy, které nám o využívání aloe vera zanechali Egypťané. Objevují se její vyobrazení na egyptských hrobkách, aloe patřila také k oblíbeným darům, které dostávali egyptští faraoni a prý si ji zamilovali egyptské královny a vděčili jí za vynikající pleť.

Důkazy o používání aloe jsou však známy dokonce i ze zemí za oceánem, kde si ji oblíbili původní obyvatelé Ameriky. Indiáni ze Střední i Severní Ameriky léčili touto rostlinou popáleniny a puchýře – a i zde ji prý ženy využívali k péči o svou pleť.

A jak se tento malý přírodní zázrak dostal k nám do Evropy? Pravděpodobně za to vděčíme zejména fénickým kupcům, kteří aloe rozšířili po oblasti středomoří a zejména do Řecka. K Římanům se pak dostala trochu oklikou, a to přes Kartágo v průběhu slavných punských válek. Jistý řecký lékař Dioskoridés oceňoval účinky aloe vera nejen na popáleniny, ale také při léčení otevřených ran vojáků.

Je zajímavé, že o aloe vera je zmínka také v Bibli, konkrétně v Novém zákoně (Janovo evangelium), kde aloe figuruje coby jeden z darů přinesených Ježíši Kristu při jeho narození.

Ve starověku byla tudíž aloe velmi rozšířená snad po celém známem světě. Její planoucí popularitu uhasil na čas až evropský středověk, který přinesl všeobecný úpadek, z něhož se západní civilizace vzpamatovávala celá staletí. Dnes se však aloe těší opět všeobecné oblibě a je používána mnoha způsoby. Známo je na 300 druhů této rostliny (z nichž však jen pár má dostatek účinných látek) a celá škála rozmanitých pozitivních účinků na lidský organismus.

Co způsobuje blahodárné účinky aloe vera?

Aloe vera je přímo "nadupaná" látkami, které příznivě ovlivňují lidské zdraví. Obsahuje na 12 důležitých vitamínů, mezi nimiž nechybí celá řada nesmírně hodnotných vitamínů skupiny B (B2, B3, B5, B6, B12), také vitamín C, jehož význam snad není potřeba rozvádět, kyselinu listovou anebo vitamín E.

Minerálů obsahuje aloe vera kolem 20 a patří mezi ně například vápník, draslík, hořčík, chróm, zinek, mangan či selen.

Další důležitou a prospěšnou součástí obsahu jsou aminokyseliny, ty představují základní složku bílkovin nutnou pro jejich vstřebávání tělem. Aloe vera jich skrývá cca 20.

Kromě zmíněného se v rostlině nachází i celá řada dalších enzymů a látek, které mají svůj podíl na léčivých účincích.

Detoxikační účinky aloe vera a vliv na imunitu

 Z aloe vera se používá zejména šťáva z listů, kterou lze používat i vnitřně. Pití šťávy z aloe vera vám může pomoci v mnoha ohledech. Jedním z významných účinků je vliv na detoxikaci organismu a posílení imunity. K detoxikaci organismu slouží množství prostředků – tím nejprozaičtějším je půst. Pokud však nechcete hladovět, můžete využít příznivé účinky šťávy z aloe vera.

A proč se vlastně detoxikací organismu obtěžovat? Detoxikace zlepšuje imunitu a trávení, působí proti alergiím a jejich projevům, má pozitivní vliv na mysl a koncentraci, může odstranit nebo zmírnit potíže se spaním anebo spánek přinejmenším zkvalitnit, detoxikace organismu také pomáhá ke stabilizaci nálady a jejímu zlepšení a zvyšuje celkovou energii. To jsou jen některé z účinků, kvůli kterým rozhodně stojí za to věnovat detoxikaci pozornost. Jako vedlejší účinek se však v průběhu detoxikace může dostavit například zvýšené pocení nebo puzení k močení, případně krátkodobý průjem.

Aloe vera má celkově dobrý vliv na posílení imunitního systému. Zvyšuje odolnost proti bakteriím, ekzémům a dokonce napomáhá zmírnění lupenkové nemoci i dalších kožních problémů. Působí protizánětlivě (používá se i při paradentóze) a dezinfekčně a zpomaluje růst rakovinných buněk.

Účinky aloe vera na vnitřní orgány a metabolismus

Za používání aloe vera vám jistě budou vděčná například vaše játra, na jejichž činnost aloe velmi pozitivně působí. Zaujmout by vás mohlo také to, že používání šťávy z listů aloe vera může snižovat hladinu cholesterolu a hladinu cukru v krvi. Také vaše zažívací ústrojí může díky této rostlině doznat značné úlevy – a to v podobě zlepšení trávení, odstranění střevních obtíží, zácpy a podobně.

Další vnitřní účinky aloe vera

Kromě výše vyjmenovaného je také uváděn kladný vliv na činnost svalů a také na kosti – aloe vera obsahuje například vápník, hořčík, draslík a aminokyseliny, které zde hrají velkou roli. Pokud máte problémy se špatnou kvalitou a třepením vlasů či nehtů, i zde vám může být aloe vera nápomocná – za to pravděpodobně vděčíme obsahu vitamínů skupiny B a kyseliny listové.

TIP NA DNEŠEK

Lunární kalendář na dnešní den: